Şekerbank Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Şekerbank tam olarak 1953 senesinde kurulan ve amacı sadece şeker pancarı üreticisini maddi yönden desteklemekte olan bir bankaydı. 1953 senesinde tam olarak Pancar Kooperatifleri Bankası adı ile hizmete geçen bankanın kuruluşu Eskişehir şehrimizde gerçekleşti. Üç sene sonra genel merkezini Ankara’ya taşıdıktan sonra banka 1997 senesinde hisselerini devretmiş ve 2004 senesinden itibaren genel müdürlük binasını İstanbul’a taşımıştır. Günümüzde sadece tarım değil aynı zamanda bireysel, esnaf/işletme, KOBİ, kurumsal/ticari gibi alanlarda faaliyetlerine devam eden Şekerbank kısa bir süre içerisinde müşteri kitlesini genişletmeyi başarmıştır. Türkiye genelinde 252’den fazla şubesi olduğu bilinen Şekerbank tam 68 ilde şube açmıştır.3 binden fazla kişiye istihdam sağlayan Şekerbank’ın aynı zamanda bir yurt dışı temsilciği vardır. Günümüzde bireysel kredi, mevduat ve yatırım ürünleri, kart ürünleri gibi birçok alanda kampanyalar düzenleyen Şekerbank bireysel müşterilerine çok fazla fırsat sunmaktadır. Şekerbank müşteri hizmetlerini arayarak siz de Şekerbank üyesi olabilirsiniz!

Hafta içi mesai saatleri arasında hizmet vermekte olan Şekerbank çağrı merkezini arayarak banka hakkında merak ettiklerinizi dile getirebilirsiniz. Üyeleri içni eşsiz fırsatlar sunan Şekerbank’ın fırsatlarını öğrenmek ve siz de bu imkanlardan faydalanmak için Şekerbank iletişim numarasını arayabilirsiniz. Aynı zamanda eğer bankanın bir müşterisi iseniz, kredi/banka kartınızın kaybolması ya da çalınması gibi durumlarda bankanın iletişim numarasını arayarak müşteri yetkililerinden destek alabilirsiniz.

Şekerbank Çağrı Merkezi Telefon Numarası:

444 78 78

Şekerbank İletişim Formu

Arama Terimleri: Şekerbank irtibat telefonu, Şekerbank şikayet hattı, Şekerbank iletişim numarası, Şekerbank telefon numarası, Şekerbank canlı destek, Şekerbank müşteri temsilcisi, Şekerbank çağrı merkezi, Şekerbank müşteri hizmetleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*